Arsinex

thumbnail

Blokzincir Teknolojisi

Nisan 23, 2022

Blokzincir Teknolojisi

Nisan 23, 2022

Blokzincir Nedir?

Bitcoin‘in beraberinde getirdiği merkeziyetsiz finansın kalbinde yer alan blokzincir teknolojisi, işlemlerin hash adı verilen değiştirilemez bir kriptografik imza ile kaydedildiği bir dağıtık kayıt defteri türüdür. Birden fazla katılımcı tarafından yönetilen merkeziyetsiz veri tabanı, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (Distributed Ledger Technology) olarak bilinir.

Ağ içerisinde gerçekleşen bütün işlemler kullanıcılar tarafından takip edilebilir ve ağ içerisinde sağlanan uzlaşmaya dayalı denetim sayesinde güvenlik ve şeffaflık sağlanır. Yine bu uzlaşmaya dayalı denetim sayesinde işlemler daha hızlı gerçekleşir ve 3. kişilerin işlemlere müdahalesi engellenir.

Blokzincir

Blokzincir nasıl çalışır?

Blokzincir, bir bilgisayar ağının düğümleri (node) arasında paylaşılan dağıtılmış bir veri tabanıdır ve bilgiler bu ağ içerisinde dijital biçimde saklanır. Bir blokzincirindeki her blok bir dizi işlem içerir ve her yeni işlem gerçekleştiğinde, ağdaki herkesin defterine bu işlemin bir kaydı eklenir.

İşlemler başta da söylediğimiz gibi “hash” denen değiştirilemez ve benzersiz kriptografik bir imza ile kaydedilir. Bu imza sayesinde blok içerisinde gerçekleşen herhangi bir değişiklik, ağ içerisindeki diğer kullanıcıların kayıtlarıyla karşılaştırılarak kontrolden geçer ve uyuşmazlık olması durumunda kötü niyetli saldırı girişimleri anında engellenir.

Blokzincirleri diğer veri tabanlarından ayıran temel özellik, verilerin nasıl yapılandırıldığıdır. Standart veri tabanları genellikle verilerini tablolar veya listeler halinde saklarken; bir blokzincir, veri kümelerini tutan bloklar halinde bilgileri bir araya toplar. Her blok belirli bir depolama kapasitesine sahiptir.

bloks

Bu kapasite dolduğunda blok kapatılır ve kendinden önceki bloğa bağlanarak bir veri zinciri oluşturur. Bu bloğun ardından gelen tüm yeni veriler, yine doldurulduktan sonra zincire eklenecek olan yeni oluşturulmuş başka bir bloğa derlenir.

Bu veri yapısı merkeziyetsiz bir yapıda uygulandığında doğası gereği geri döndürülemez bir zaman çizelgesi oluşturur. Bloklar, eklendikleri anı belirten değiştirilemez bir zaman damgasıyla zincire yerleşir ve bu zaman çizelgesinin bir parçası haline gelir.

Son Söz

Sağladığı güvenlik, şeffaflık ve hız sayesinde blokzincir teknolojisi artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sağlıktan eğitime, ticaretten savunma sanayiye kadar her alanın hızla adapte olmaya başladığı blokzincir teknolojisinin geleceğin dünyasına açılan kapı olduğu ise asla inkâr edilemez.

Bir cevap yazın