Arsinex

thumbnail

KYC 101: Nedir ve neden kullanılır?

Nisan 25, 2022

KYC 101: Nedir ve neden kullanılır?

Nisan 25, 2022

Müşterini Tanı İlkesi(KYC)

Eğer kripto para borsalarında bir hesabınız varsa ‘KYC’yi kesinlikle duymuş olmalısınız. Eğer duymadıysanız şimdiden belirtelim; üye olma işleminden sonra ilk karşılaşacağınız kavramlardan birisi olacak. İngilizce ‘Know Your Customer’ veya ‘Know Your Client’ adının baş harflerinden oluşan KYC’nin anlayabileceğimiz şekli: Müşterini Tanı.  Peki tam olarak KYC nedir? Ne işe yarar? Neden finans hizmeti veren firmalar kullanıyor? Bu yazımızda KYC’ye yönelik sorularınızı cevaplandıracağız.

KYC adımı
KYC, finansal kuruluşlar için en önemli güvenlik adımlarından biri.

KYC Nedir?

Genellikle finansal yapıların kullandığı KYC, aslında bir ‘tanıma’ sistemidir. Gerek dijital platformlarda gerekse günlük hayatlarımızda sık sık duyduğumuz dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarının hepsi maddi çıkar amaçlıdır. İşler dijitalleştiğinde de bu tür olaylarla karşılaşma riski olabilir. İşte KYC burada devreye giriyor. Özellikle kimlik hırsızlığı gibi istenmeyen olaylara karşı gerçekten de güçlü bir koruma sağlıyor. Buna ek olarak, kara para aklama gibi uluslararası çaptaki organize suçlara karşı da iyi bir savunma mekanizması görevi görüyor.

KYC genellikle müşteri ve finansal kurum arasındaki ilk temasta başlar. Eğer KYC prosedürlerini yerine getirmezseniz tüm hizmetlerden faydalanamayabilirsiniz. Ancak yerine getirirseniz tüm işlevlerden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak, kimse sizin bilgilerinizle hesap açamaz, para çekme talebinde bulunamaz. Şöyle düşünebilirsiniz; fiziksel olarak bir bankaya gittiğinizde ne işlem yapacaksanız yapın, öncesinde mutlaka kimliğinizi gösterip, sizin gerçekten de iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlarsınız. KYC’yi de bu şekilde düşünebilirsiniz.

KYC tanımlama süreci
KYC tanımlama süreci

KYC prosedürleri doğrultusunda genellikle sizden kimlik bilgileriniz, herhangi bir faturanız veya ikematgah bilgileriniz gibi bilgiler istenebilir. Bu tür dökümanlar ve biyometrik tanıma sayesinde, hesabınıza sizden başkasının erişim imkanı neredeyse kalmaz. Aslında bir açıdan, kaydolurken girdiğiniz bilgileri teyit edersiniz. Girişte vermiş olduğunuz bilgiler, gönderdiğiniz belgelerdeki bilgilerle eşleştirilir ve teyit gerçekleşir. Bu sayede firmalar sizi ‘tanımış’ olur.

‘Sizi tanımak’ ne anlama geliyor? Üstteki satırlarda da söz ettiğimiz gibi; hem sizi hem de ilgili hizmet veren firmayı güvence altına alıyor. Buna ek olarak, herhangi bir sahte isimle kara para aklama gibi yasa dışı aktivitelerin gerçekleşme ihtimalini de minimuma indiriyor.

Sağladığı yüksek korumanın yanı sıra KYC, dijital hizmet kalitesinin arttırılmasında da rol oynuyor. Kripto para borsalarında Bitcoin alırken bile sizi koruyan en önemli unsurlardan biri olan KYC, finansal kuruluşlara sizi tanıdıktan sonra size en uygun hizmeti verebilme olanağı sağlıyor. Yatırım yapmak bireysel stratejilere ve yöntemlere göre şekillendiği için, kişiselleştirilmiş hizmet alabilmek de bu bağlamda oldukça önemli.

KYC Yaparken Kullandığım Bilgiler Çalınır mı?

KYC yaparken kullandığınız bilgiler, işlemi gerçekleştirdiğiniz finansal kuruluşun veri tabanında saklanır ve 3. şahısların erişimine tamamen kapalıdır. Bu bilgilerden yalnızca kimliğinizin doğrulanmasını gerektiren durumlarda yararlanılır. Bilgilerinizin çalınması veya rızanız dışında kullanılması durumunda ise bilgilerinizin güvenliğinden sorumlu finansal kuruluş yasal olarak sorumlu tutulur ve buna göre işlem yapılır.

Sonuç

KYC, başta finansal yapılarda olmak üzere, güvenliği sağlamak amacıyla girilen bilgilerin, istenilen belgeler aracılığıyla doğrulanmasını ifade eder. KYC özellikle kara para aklama, kimlik hırsızlığı, sahte kimlikle işlem yapma gibi yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek için kullanılır. Buna ek olarak kişiselleştirilmiş hizmet alabilmenizi sağlamak için firmaların sizi tanımasında da kilit rol oynar.

Bir cevap yazın